Jeśli rozważasz rozwód lub separację ten artykuł jest dla ciebie. Wiem, że jest to jeden z najbardziej stresujących, zagmatwanych i bolesnych okresów w życiu i chcę ci pomóc w odnalezieniu się w tej sytuacji.
Więcej na temat
co-parenting co-parenting apps Family Mediatiom Week 2023 Family Mediation Voucher Scheme koszty legal aid mediacja MIAM negocjacje no-fault divorce podział majątku relacje rozwód rozwód bez orzekania o winie sąd rodzinny Tydzień Mediacji Rodzinnych 2023 uczucia ugoda rozwodowa walentynki wspólne rodzicielstwo wspórodzicielstwo
Co załatwia rozwód (szybki i wolny)
Z rozmów z klientami wiem, że wiele osób wierzy, iż rozwód nie tylko zakończy małżeństwo, ale również załatwi podział majątku oraz orzeczone zostaną ustalenia dotyczące dzieci. W rzeczywistości są to trzy odrębne procesy. Są one rozpatrywane oddzielnie, ale często toczą się w tym samym czasie. Na niektórych etapach, stopień zaawansowania jednego procesu wpływa na pozostałe procesy. Więcej informacji na ten temat znajduje się w poniższej tabeli.
1. Postępowanie w sprawie ustaleń dotyczących dzieci | 2. Postępowanie w sprawie zakończenie małżeństwa | 3. Postępowanie w sprawie podziału majątku |
Uzgodnienia polubowne lub postępowanie sądowe w tej kwestii można rozpocząć w dowolnym momencie przed rozwodem lub w jego trakcie. | Pozew o rozwód zostaje złożony w sądzie. Może to zrobić jedna osoba lub oboje małżonkowie wspólnie. | Możecie rozpocząć rozmowy jak podzielić majątek w momencie uzgodnienia, że chcecie się rozstać. Jednak wszczęcie postępowania sądowego o podział majątku lub złożenie wniosku o zatwierdzenie przez sąd ugody majątkowej jest możliwe najwcześniej po złożeniu pozwu o rozwód. |
Wstępne orzeczenie rozwodu. | Sąd nie może wydać ostatecznego orzeczenia w sprawie podziału majątku ani zatwierdzić ugody majątkowej przed wydaniem wstępnego orzeczenia rozwodu. | |
Ostateczne orzeczenie rozwodu. Zaleca się nie finalizować rozwodu przed uporządkowaniem kwestii majątkowych. W szczególności, gdy co najmniej jeden z małżonków posiada prywatną emeryturę. | Orzeczenie w sprawie podziału majątku uprawomocni się dopiero po ostatecznym orzeczeniu rozwodu. |
Trzy procesy związane z rozwodem i jak ich uniknąć
Możecie uniknąć kosztownych i czasochłonnych procesów sądowych na dwa sposoby. Pierwszy i najlepszy sposób, choć niezmiernie rzadko osiągalny, to dokonanie ustaleń między sobą, a następnie złożenie ugody w sądzie. Taka ugoda nazywa się umową przy kuchennym stole (kitchen table agreement) i zostanie zatwierdzona przez sąd jeśli spełnia wymogi angielskiego prawa rodzinnego.
Drugim sposobem jest przystąpienie do mediacji. Uprawniony mediator wyjaśni wam dostępne opcje i poprowadzi wasze rozmowy, a następnie przygotuje odpowiednie dokumenty z waszych ustaleń. Umowa zawarta w mediacji jest następnie składana w sądzie i przybiera formę wyroku sądowego.
Czego nie robić aby uniknąć sądu? Nie wszczynaj postępowań online jeśli nie rozumiesz angielskich objaśnień do dokumentów, które składasz, gdyż możesz popełnić kosztowny, a nawet nieodwracalny błąd proceduralny. Nie korzystaj z pomocy osób bez uprawnień solicitor, barrister lub family mediator. W prawie angielskim istnieją zawody i pozycje, które nie istnieją w Polsce, co powoduje wiele mylnych informacji i niestety czasami nadużyć przez osoby wykonujące te zawody. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Sąd rodzinny w UK: kto jest kim.
Pamiętaj: porad prawnych mogą udzielać wyłącznie solicitor i barrister.
Co rozważyć planując rozwód
Dzieci i rozwód
Myśląc o przyszłości swoich dzieci i będziecie musieli uzgodnić następujące sprawy:
- gdzie dzieci będą mieszkać,
- jak będziecie zajmować się dziećmi po rozwodzie, aby wciąż miały oboje rodziców (więcej na ten temat w artykule: Co-parenting: zgodne rodzicielstwo po rozwodzie),
- jak podzielicie odpowiedzialność finansową za wydatki na dzieci.
Czasami powyższe kwestie są oczywiste, jednak często są to trudne decyzje. Jeśli nie możecie dojść do porozumienia możecie skorzystać z mediacji, podczas której mediator pomoże wam przygotować plan wychowawczy. Taki plan może zostać zatwierdzony przez sąd na wniosek jednego z rodziców. Nie jest to jednak konieczne jeśli sobie ufacie.
Pamietaj: sąd zatwierdzi jedynie taki plan wychowawczy, który stawia dobro dziecka na pierwszym miejscu.
Majątek i rozwód
Rozważając podział majątku, w tym wspólnego domu, musicie ustalić następujące sprawy:
Gdzie każde z was będzie mieszkać
Potrzebne wam będą odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy jedno z was pozostanie we wspólnym domu (domu rodzinnym), czy też oboje będziecie musieli się przeprowadzić.
- Jeśli dom jest wynajmowany lub jest wyłączną własnością jednego małżonka, czy drugi małżonek musi podjąć działania w celu zabezpieczenia swoich praw do pozostania w tym domu.
- Jeśli dom rodzinny będzie sprzedany, jak zostaną podzielone pieniądze ze sprzedaży.
- Czy wszystkie kroki podjęte zostaną jednocześnie, czy etapami? Niektóre pary zawierają umowę krótkoterminową i długoterminową, aby dopasować się do potrzeb rodziny. Na przykład, uzgadniają, że jeden z małżonków pozostanie w domu z dziećmi do czasu ukończenia przez nie szkoły, a następnie sprzeda dom i podzieli pieniądze ze sprzedaży.
Pamiętaj, że nawet jeśli się wyprowadzisz z nieruchomości, na którą wspólnie zaciągnęliście kredyt hipoteczny lub zawarliście umowę najmu jesteś prawnie odpowiedzialny/a za płacenie kredytu hipotecznego lub czynszu.
Przed podjęciem jakichkolwiek ważnych decyzji na temat podziału domu i pozostałego majątku zalecam zasięgnięcie porady prawnej u prawnika specjalizującego się w angielskim prawie rodzinnym. Zgodnie z angielską praktyką prawniczą możesz zasięgnąć porady jednorazowo lub w zależności od potrzeby, oznacza to że nie musisz upoważnić prawnika do prowadzenia sprawy i płacić mu zaliczki, jak to jest często w Polsce. Możesz zasięgnąć wąskiej porady prawnej dotyczącej specyficznego problemu, którego nie możecie rozwiązać.
Jak podzielicie pieniądze i pozostały majątek
Po pierwsze, oboje będziecie musieli sporządzić zestawienia zawierające pełne informacje dotyczące:
- nieruchomości, oszczędności, prywatnych kont emerytalnych, inwestycji, samochodów itd. posiadanych wspólnie i indywidualnie,
- zarobków,
- długów.
Jeśli korzystacie z mediacji mediator pomoże wam w przygotowaniu tych zestawień.
Po drugie, korzystając z przygotowanych zestawień zastanowicie się nad następującymi kwestiami:
- Podziałem aktywów wspólnych, czyli nieruchomości, oszczędności, inwestycji i prywatnych kont emerytalnych. Wiecej na ten temat przeczytasz tutaj,
- Czy nastąpi przeniesienie części aktywów z jednego małżonka na drugiego,
- Jak podzielona zostanie zawartość domu rodzinnego,
- Co się stanie z innymi aktywami, takimi jak samochód,
- Jak spłacić wspólne długi,
- Czy jeden z was będzie upoważniony do alimentów na małżonka.
Zasięgnięcie porady prawnej, nawet jednorazowej, jest niezbędne dla określenia swojej pozycji prawnej w stosunku do majątku małżeńskiego.
Pamiętaj, że uporządkowanie finansów podczas rozwodu to proces, który będzie wymagał czasu i wysiłku od was obojga.
Pośpiech i brak informacji prawnej nie są waszymi sprzymierzeńcami.
Dziedziczenie i rozwód
Zadaj sobie pytanie, czy gdybyś jutro zmarł/a, to czy chciał(a)byś, aby twój eks odziedziczył/a wszystko, co posiadasz?
Gdy twoja odpowiedź brzmi „nie” lub „nie wiem” zastanów się nad sporządzeniem lub zmianą testamentu.
W przypadku gdy nie masz testamentu i nadal oficjalnie jesteś w związku małżeńskim (możecie być w separacji od lat), wszystko, co posiadasz po twojej śmierci, przejdzie na twojego byłego męża / byłą żonę zgodnie z zasadami angielskiego dziedziczenia. Natomiast jeśli masz testament, w którym wszystko zapisujesz na współmałżonka testament ten jest ważny do czasu uzyskania ostatecznego orzeczenia rozwodowego.
Ile czasu zajmuje szybki rozwód
Aby uniknąć drogiego i długotrwałego procesu sądowego najłatwiejszym sposobem na uzyskanie rozwodu jest wystąpienie o rozwód bez orzekania o winie. Rozwód załatwi kwestię waszego stanu cywilnego – będziecie rozwiedzeni i będziecie mogli zawrzeć nowe związki małżeńskie. Osobno zaś, podejmiecie próbę zawarcia umów dotyczących dzieci i majątku. Jak już wiecie możecie to zrobić sami lub z pomocą mediatora rodzinnego.
O rozwód możecie wystąpić wspólnie lub tylko jedna osoba wniesie pozew.
Sprawdź ile czasu zajmie ci rozwód bez orzekania o winie:
Pozew (application) W ciągu 2 tygodni sąd potwierdzi przyjęcie pozwu. Zrobi to drogą mailową lub pocztą. Oboje otrzymacie potwierdzenie z sądu. | Mąż/żona ma 14 dni na odpowiedź od dnia otrzymania powiadomienia z sądu. | 20 tygodni od daty pozwu: Wniosek o wstępne orzeczenie rozwodu (conditional order) Sąd ma 4 tygodnie na wydanie orzeczenia i powiadomienie stron mailem lub pocztą. | Wstępne orzeczenie rozwodu (conditional order) | 6 tygodni od daty orzeczenia wstępnego (conditional order): Wniosek o ostateczne orzeczenie rozwodu (final order) | Ostateczny wyrok orzekający rozwód (final divorce order). |
Takie są wytyczne prawne. W praktyce zaś, ze względu na zaległości w sądach, rozwód zajmuje około 8 miesięcy (nawet parom, które uzgodniły wszystkie sprawy finansowe w momencie wstępnego ogłoszenia rozwodu). Jeśli nie możecie zawrzeć ugody majątkowej uzyskanie ostatecznego rozwodu zajmie wam dłużej, gdyż zaleca się aby nie występować o ostateczny wyrok do czasu zawarcia ustaleń finansowych.
Podsumowanie
- Rozwód bez sądu tak naprawdę nie jest możliwy, ponieważ to sąd musi orzec rozwiązanie małżeństwa i zatwierdzić ugody rozwodowe.
- Sam rozwód załatwia jedynie kwestie stanu cywilnego małżonków.
- Szybki i tani rozwód obejmujący całokształt spraw małżeńskich jest możliwy przy współpracy i dobrej woli małżonków.
Chcesz rozpocząć mediacje rozwodowe? Zapraszam do kontaktu.