Sesja mediacyjna krok po kroku

Owocna sesja mediacyjna pozwala rozwiązać problem i zaplanować przyszłość. Dowiedz się, co cię czeka podczas spotkania z mediatorem.

Owocna sesja mediacyjna pozwala rozwiązać problem i zaplanować przyszłość. Chcesz się dowiedzieć, co cię czeka podczas spotkania z mediatorem? Czytaj dalej.

Przed mediacją

Mediacja jest najmniej bolesną zewnętrzną interwencją dla osób, którym nie udało się dojść do porozumienia. Być może podczas wcześniejszych rozmów dochodziło między wami do gorących dyskusji i kłótni kiedy to padały raniące słowa. Nie byliście zainteresowani tym, co druga strona ma do przekazania a emocje sięgały sufitu? Mam dla ciebie dobrą wiadomość: to jest już za tobą.

Przed samą mediacją obie strony odbywają indywidualne spotkanie informacyjne. Jest ono poufne, czyli nie będę dyskutowała z drugą stroną tego, co usłyszałam na twoim spotkaniu. Takie spotkanie trwa około godziny i umożliwia ci swobodne przedstawienie sprawy oraz zastanowienie się z moją pomocą nad różnymi rozwiązaniami.

W przypadku rozwodu w Anglii i Walii,gdzie pracuję na co dzień,to spotkanie informacyjne jest obowiązkowe (z nielicznymi wyjątkami) i nazywane jest MIAM (mediation information and assessment meeting). Szczegółowe informacje o MIAM znajdziesz tutaj.

Sesja mediacyjna: w poczekalni

Spotkanie mediacyjne odbędzie się w neutralnym miejscu. Może to być moje biuro lub wybrane przez ciebie dogodne miejsce zapewniające prywatność, ale nie może to być dom czy miejsce pracy jednej ze stron.

Jeśli negocjujecie po przyjacielsku i np. przyjeżdżacie na spotkanie jednym samochodem sytuacja w poczekalni jest prosta. Jeśli jednak jesteście w chłodniejszych stosunkach, a spotkanie odbywa się w moim biurze, będziecie czekali w osobnych pokojach, a więc nie musisz się martwić o kłopotliwą sytuację w poczekalni. Po indywidualnym powitaniu zaproszę was do wspólnego pokoju negocjacji.

Wiele osób wybiera mediacje online, które również przeprowadzam. O szczegółach dotyczących mediacji online dowiesz się z mojej oferty.

Sesja mediacyjna: zasady gry

Szacunek i szczerość

Podczas mediacji masz możliwość opowiedzenia o problemie z twojego punktu widzenia. Druga strona będzie musiała cię wysłuchać i odpowiedzieć na twoje pytania. Będziecie mogli ze sobą porozmawiać w cywilizowany sposób. Nie ma się co okłamywać – emocje się pojawią. Dbam o to, aby sprawy nie wymknęły się spod kontroli.

Jeśli poczujesz, że jest ci trudno panować nad sobą poproś o przerwę, wyjdź na świeże powietrze, weź głęboki oddech i przypomnij sobie, dlaczego zdecydowałeś/aś się na mediację (ponieważ chcesz rozwiązać problem oraz zaplanować przyszłość). Po ochłonięciu wrócimy do rozmowy. W ten sposób okazujesz szacunek wszystkim uczestnikom spotkania.

Może się też zdarzyć, że to ja poproszę was o krótkie indywidualne i poufne rozmowy, np. w celu ostudzenia emocji lub wyjaśnienia impasu w rozmowach.

Aktywne słuchanie

Pewnie słyszałaś/eś to wyrażenie, ale co to tak naprawdę jest. Aktywne słuchanie to uważne słuchanie i rozumienia tego, co mówi druga strona. Jednocześnie wymaga ono refleksji nad tym co zostało powiedziane. Podczas aktywnego słuchania zachowujemy swoje myśli na później i nie zmieniamy tematu rozmowy pod wpływem emocji. Dzięki temu zarówno ten, kto słucha jak i ten, kto mówi, są aktywnie zaangażowani w rozmowę.

Jak to się ma do mediacji? Mediacja ma na celu umożliwienie obu stronom równą pozycję podczas rozmowy, dlatego słuchaj i pozwól drugiej stronie dokończyć wypowiedź. Czasami jest to trudne, np. gdy jedna strona z natury jest cicha. Moim zadaniem jako mediatora jest dopilnowanie, aby jedna strona nie zdominowała spotkania. Dlatego ja również będę aktywnie uczestniczyła w waszej rozmowie uważając, abyśmy nie zboczyli z obranego kursu.

Dobrowolność

Może się okazać, że mediacja nie jest najlepszym rozwiązaniem w danej sytuacji, np. kiedy strony nie mogą przełamać impasu. Zasada dobrowolności obowiązuje przez cały czas trwania rozmów, więc jeśli jedna ze stron uzna, że nie chce lub nie może kontynuować rozmów wówczas dana sesja może zostać zawieszona lub proces mediacji przerwany.

Sesja mediacyjna: plan mediacji

Na wstępie pierwszego wspólnego spotkania poproszę każdego z osobna o przedstawienie aktualnej sytuacji. Jest to dobry wstęp do rozmowy, ponieważ musicie siebie nawzajem usłyszeć, tzn. zrozumieć perspektywę drugiej strony. Następnie przejdziemy do ustalania planu mediacji. Ten plan pomoże nam później koncentrować rozmowy na celach, które chcecie osiągnąć.

Ustalanie planu polega na tym, że strony proponują sprawy i problemy, które chcą przedyskutować i rozwiązać. Nie ma tutaj ograniczeń, co do ilości zgłaszanych tematów, ponieważ naszym celem jest rozwiązanie wszystkich spornych kwestii.

Sesja mediacyjna: dyskusja i negocjacje

Po ustaleniu planu możemy przejść do rozmów czyli mediacji. Typowa sesja mediacyjna trwa około dwóch godzin z jedną krótką przerwą. Moim zadaniem jest zadbanie o wasz komfort podczas rozmów i zapewnienie kulturalnego i konstruktywnego ich przebiegu. Jestem bezstronna. Możesz mnie porównać do sędziego piłkarskiego – jest obiektywny, obserwuje, jeśli trzeba rozdaje żółte kartki (a czasami czerwone) i wznawia grę, ale nie decyduje o wyniku. W mediacji to strony decydują o ostatecznym wyniku.

Waszym zadaniem jest znalezienie rozwiązań akceptowalnych dla obu stron. Podczas rozmów musicie mieć na uwadze, że sąd nie zatwierdzi niesprawiedliwej ugody ani uzgodnień niezgodnych z dobrem dziecka. Dlatego moim zadaniem jest obiektywna ocena, czy w waszej indywidualnej sytuacji, proponowane rozwiązania są sprawiedliwe i możliwe do zrealizowania oraz udzielenie wyjaśnień pomocnych w obiektywnym spojrzeniu na sprawy.

Do rozmów mediacyjnych warto przystąpić z dojrzałym podejściem. Chcemy wygranej dla wszystkich osób dotkniętych konfliktem, a przede wszystkim dzieci.

Sesja mediacyjna podczas zaostrzonego konfliktu: mediacja wahadłowa

W sytuacji kiedy z ważnych powodów nie chcesz lub nie czujesz się na siłach, aby przebywać w tym samym pokoju i prowadzić bezpośrednią rozmowę z drugą stroną zorganizuję dla was rozmowy pośrednie. Będziecie znajdowali się w osobnych pokojach a ja będę przekazywała między wami informacje. Takie rozwiązanie to mediacja wahadłowa lub po angielsku shuttle mediation.

Z tej formy mediacji zazwyczaj korzysta się kiedy między stronami istnieje napięty konflikt. Przekazywanie informacji między stronami przez mediatora pomaga trzymać emocje na wodzy i sprzyja produktywności rozmów.

Czy mediacja wahadłowa ma sens?

Tak, jak najbardziej. Wyobraź sobie następującą sytuację. W zgodnym małżeństwie Jacka i Małgorzaty dochodzi do zdrady. Zdradzony Jacek podejmuje decyzję o rozwodzie. Mają oni dzieci w wieku szkolnym, na które rozwlekłe postępowanie rozwodowe miałoby negatywny i długotrwały wpływ, czego oboje chcą uniknąć. Jacek jest na etapie, kiedy chce mieć jak najmniej do czynienia z Małgorzatą, która planuje wyprowadzenie się z domu. Jacek zdaje sobie jednocześnie sprawę, że najszybszym i najmniej kosztownym pod względem finansowym i emocjonalnym rozwiązaniem jest ugoda i w związku z tym przystępuje do mediacji.

W takich i podobnych przypadkach proponuję stronom rozmowy wahadłowe. Oczywiście ostateczna decyzja o formie mediacji należy do stron.

Sesja mediacyjna: zakończenie mediacji

Dojście do porozumienia przez osoby w przyjacielskich stosunkach zajmuje od jednej do trzech sesji. Jeśli jednak znajdujecie się w zaostrzonym konflikcie lub wasza sytuacja jest bardzo skomplikowana (np. spory majątek do podziału, niepełnosprawne dziecko), będziecie potrzebowali więcej sesji.

Owocne mediacje prowadzą do porozumienia i stworzenia planu na przyszłość, czyli ugody. Na tym etapie moim zadaniem jest sporządzenie dwóch dokumentów:

– oświadczenia o stanie zasobów finansowych, po angielsku open statement of financial information

– protokołu ustaleń, czyli ugody, która po angielsku nazywana jest memorandum of understanding

Zdarza się jednak, że strony nie mogą dojść do porozumienia. W takim przypadku sporządzę dla was podsumowanie kwestii spornych. Wyjaśnię również inne dostępne opcje po nieudanej mediacji, m.in. arbitraż rodzinny i drogę sądową.

Dokumenty te przygotuję po naszym ostatnim spotkaniu i wyślę je pocztą na podany przez was adres.

Na tym mediacja się kończy.

Sesja mediacyjna: co po zakończeniu?

Jak wiadomo nic nie trwa wiecznie. Gdy sytuacja zmieni się na tyle, że ustalone porozumienie nie jest praktyczne lub stosowne możecie wrócić do mediacji, aby ustalić nowe warunki.

W przypadku, gdy ugoda osiągnięta w drodze mediacji została zatwierdzona przez sąd, a druga strona jej nie przestrzega wówczas możesz spróbować kolejnej mediacji lub egzekwować warunki ugody na drodze sądowej.

Sesja mediacyjna: podsumowanie

Kroki

  1. Przed mediacją – indywidualne spotkanie informacyjne każdej ze stron z mediatorem
  2. Mediacja – spotkania stron i mediatora
  3. ustalenie planu mediacji przez strony
  4. dyskusja i negocjacje przy wsparciu mediatora

– możliwość konsultacji z prawnikiem lub doradcą finansowym

  • Porozumienie stron
  • Przygotowanie dokumentów ugodowych przez mediatora

– możliwość ostatecznych konsultacji z prawnikiem lub doradcą finansowym

  • Opcje: mediacja z udziałem dziecka i mediacja wahadłowa

Zasady

  1. Szacunek i szczerość
  2. Aktywne słuchanie
  3. Dobrowolność

Masz pytania lub chcesz umówić mediację? Zapraszam do kontaktu.

Podziel się wiedzą
Polska Mediatorka
Polska Mediatorka