Przechodzenie przez rozwód jest trudne niezależnie od pory roku, czy rodzaju przypadających świąt. Walentynki to czas, kiedy internet, telewizja i media społecznościowe karmią nas obrazkami par na tle zachodów słońc, romantycznymi komediami i reklamami czekolad konsumowanych przez zakochane pary. To nie pozostaje obojętne dla naszej psychiki bowiem sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej samotni i odizolowani niż zwykle.
Inne tematy
co-parenting co-parenting apps Family Mediatiom Week 2023 Family Mediation Voucher Scheme koszty legal aid mediacja MIAM negocjacje no-fault divorce podział majątku relacje rozwód rozwód bez orzekania o winie sąd rodzinny Tydzień Mediacji Rodzinnych 2023 uczucia ugoda rozwodowa walentynki wspólne rodzicielstwo wspórodzicielstwo
Oto moje pomysły na udane walentynki w trakcie i po rozwodzie. Mam nadzieję, że wybierzesz coś dla siebie.
1. Skup się na sobie
Samoopieka jest nam potrzebna przez cały rok, ale dla niektórych może być szczególnie ważna w okresie walentynek. Mogą być one dobrą wymówką do zapoczątkowania dłuższego okresu (może do końca lutego?) na poświęcanie czasu sobie i rzeczom, które lubisz robić. Na przykład spotkania z przyjaciółmi, przeczytanie książki (która od miesięcy cierpliwie czeka na ciebie na stoliku nocnym), ustalenie sobie wyzwania związanego ze zdrowiem, np. w lutym pójdę na długi spacer w każdą środę i sobotę. Takie walentynki możesz nazwać „Projekt ja”.
2. Urządź walentynki dla siebie i dzieci
Walentynki to święto miłości, niekoniecznie tej romantycznej. Możesz zorganizować walentynkowe popołudnie dla siebie i dzieci – z konfetti w kształcie serduszek na stole, ręcznie robionymi (wspólnie z dziećmi) girlandami serduszek rozwieszonymi w całym domu, bezalkoholowym szampanem i waszymi ulubionymi deserami. Może to być też świetny czas do rozmowy z dziećmi o różnych rodzajach miłości oraz do powiedzenia im, że je kochasz.
3. Kup sobie prezent
Kto powiedział, że musisz być w związku, aby dostać walentynkowy prezent? Kiedy jesteśmy w związku wydajemy pieniądze na podarunki dla partnera: kwiaty, kreację, fryzjera, kosmetyczkę, rachunek w restauracji. Być może w tym roku sprawisz przyjemność tylko sobie?
4. Zadbaj o innych
Czy myślałeś/aś kiedyś o wolontariacie? Dawanie swojego czasu i serca innym może przynieść satysfakcję i zmniejszyć samotność. Jest również świetną okazją do nawiązywania znajomości i przyjaźni. W UK możesz z łatwością znaleźć organizacje, które potrzebują wolontariuszy. Nie musi to być soup kitchen, jeśli tego nie czujesz. Możesz znaleźć swój własny cel charytatywny – od pracy w bezpłatnej poradni prawnej (ja to kiedyś robiłam) po pracę w schronisku dla jeży (robi to moja kuzynka, studentka ochrony środowiska).
5. Wyjedź na weekend
Wyjazdy weekendowe nie zostały stworzone dla par i rodzin. Wycieczka solo lub z przyjaciółmi do pięknego miejsca może być prawdziwą przyjemnością, oderwaniem od codzienności i czasem na oczyszczenie głowy. Taki wyjazd może dać ci nową perspektywę na obecną sytuację, a w efekcie świeże pomysły na przyszłość.
6. Komunikuj swoje potrzeby
Jeśli masz kochającą rodzinę i przyjaciół, którzy co prawda oferują ci pomoc, ale nie taką jakiej potrzebujesz to prawdopodobnie dlatego, że nie znają twoich potrzeb. Szczerze z nimi porozmawiaj i nakieruj ich na właściwe tory. Nie rób niczego wbrew sobie, tylko po to aby sprawić komuś przyjemność. Najłatwiej to zrobić kiedy powiesz rodzinie i przyjaciołom o swoich potrzebach i planach z wyprzedzeniem. Wtedy nie ryzykujesz, że to oni decydują co i kiedy coś dla ciebie zrobić, np. zorganizować ci walentynkową randkę z tą miłą koleżanką z pracy, kiedy ty jesteś na to kompletnie niegotowy!
7. Poproś o pomoc
Czasami bywa tak, że samo dbanie o siebie nie wystarcza i potrzebujemy profesjonalnej pomocy. Jeśli masz trudności ze snem lub nie masz energii ani ochoty na rzeczy, które kiedyś sprawiały ci przyjemność skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub psychologiem. Rozwód jest wyczerpujący i depresja nie jest niczym niezwykłym w tym okresie.
Jeśli interesuje cię temat walentynek widziany okiem terapeuty par polecam artykuł amerykańskiej terapeutki i autorki książek Sherry Amatenstein Valentine’s Day: Why This Couples Therapist Dreads It (jest on napisany po angielsku).
A dla lepszego poznania siebie (przed następnymi walentynkami?) i refleksji o miłości i zakochaniu zachęcam do przeczytania artykułu Aaaby się zakochać – zrób właśnie to autorstwa Marty Niedźwieckiej psycholożki, life i seks coachki, autorki i podkasterki.
Alternatywa: w tym roku odwołaj walentynki
Możesz też umówić się ze sobą, że w tym roku nie obchodzisz walentynek. Czemu nie? Ale musisz to autentycznie czuć, a nie wmawiać sobie, że walentynki są dla nastolatków i że jesteś ponad to. Jeśli będziesz zagłuszać swoje uczucia i udawać przed sobą, że masz wszystko świetnie ogarnięte łatwo możesz skończyć z butelką wina i całym pudełkiem czekoladek oglądając Netflixa i upijając się na smutno lub idąc w miasto i kończąc w łóżku z kimś kogo zupełnie nie znasz (w dodatku ani to nie był twój typ, ani twoje normalne zachowanie).
O walentynkach od autorki
Życie podarowało mi różne walentynki. Od tych solo, spędzanych z przyjaciółkami singielkami, po te romantyczne, spędzane w restauracjach z gwiazdkami Michelin i w dalekich krajach. Ale czy to ten jeden dzień w roku robił różnicę w moim życiu i związku? Zdecydowanie nie. Dla mnie szczęście to dobra codzienność z partnerem i akceptacja siebie.
Jeśli rozważasz rozwód lub jesteś w jego trakcie niewątpliwie masz wiele pytań niekoniecznie związanych z walentynkami. Oczywiście, że bardziej palące problemy to podział majątku i opieka nad dziećmi. Zapraszam Cię do rozmowy. Pomogę Ci zrozumieć miejsce mediacji w procesie rozwodowym oraz jak mediacja pomaga rozwodzącym się parom.
