Co-parenting apps mogą pomóc w organizacji opieki nad dziećmi po rozwodzie. Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi konieczność podejmowania decyzji o tym z kim, kiedy i jak dzieci spędzą święta i ferie świąteczne. Podejmowanie decyzji może się okazać wyzwaniem dla rozwiedzionych rodziców. Z pomocą przychodzą aplikacje wspomagające wspólne rodzicielstwo po rozwodzie. Być może skusisz się na wypróbowanie kilku z nich.
Inne tematy
co-parenting co-parenting apps Family Mediatiom Week 2023 Family Mediation Voucher Scheme koszty legal aid mediacja MIAM negocjacje no-fault divorce podział majątku relacje rozwód rozwód bez orzekania o winie sąd rodzinny Tydzień Mediacji Rodzinnych 2023 uczucia ugoda rozwodowa walentynki wspólne rodzicielstwo wspórodzicielstwo
Co to są co-parenting apps – aplikacje dla rozwiedzionych rodziców
Co-parenting app to aplikacja na telefon lub komputer, która pomaga zorganizować obowiązki rodzicielskie poprzez wspólny kalendarz. Każda osoba, która ma dostęp może go edytować i dodawać wydarzenia. W takiej aplikacji zorganizujesz wydarzenia szkolne, kontakty z dzieckiem i finanse. Zapiszesz w niej wydarzenia, rozmowy i ustalenia oraz dokumenty. Niektóre z nich dają nawet wskazówki na temat tonu wypowiedzi w wiadomościach i mailach, aby zapewnić jak najprzyjaźniejszą komunikację.
Aplikacje te przechowują w jednym miejscu wszystkie dane o dzieciach i rodzicach oraz dokumenty istotne dla rozwiedzionych rodziców. Używane konsekwentnie zmniejszają ilość nieporozumień dotyczących ustaleń. W razie potrzeby powrotu do mediacji czy sądu oboje rodzice mają takie same dane na wyciągnięcie ręki. Trudniej jest też zmienić wersję wydarzeń, ponieważ oboje uczestniczą w prowadzeniu codziennej dokumentacji.
Ile kosztują co-parenting apps – aplikacje dla rozwiedzionych rodziców
Jak w przypadku większości aplikacji istnieją opcje darmowe i płatne. Większość z nich ma podobne funkcje. Jak więc wybrać najlepszą dla waszej rodziny? Najlepiej szukać metodą prób i błędów, tzn. czytać recenzje i wypróbować darmowe wersje kilku aplikacji przed inwestycją w abonament lub opłaty miesięczne.
Poniżej przedstawiam kilka aplikacji i wyjaśniam ich ceny. Co pawda nie przetestowałam osobiście wszystkich tych aplikacji, ale rozmawiałam z rodzicami, którzy z nich korzystają i je chwalą.
Chociaż poniższe aplikacje są skierowane głównie do użytkowników amerykańskich (w USA sąd czasami nakazuje korzystanie z aplikacji) ich cele, funkcjonalność i praktyczne zastosowanie dotyczą w równym stopniu rodziców będących w separacji lub po rozwodzie, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii.
AppClose
Język: angielski
Cena: Aplikacja AppClose jest bezpłatna.
Funkcje:
- Wielofunkcyjny kalendarz
- Komunikator
- Połączenia audio i wideo
- Żądania zapłaty (niedostępne w UK)
- Eksportowanie dokumentów i zapisów (np. połączeń wideo)
- Twoje Grupy – tworzenie grup osób korzystających z aplikacji
- AppClose Solo – umożliwia wysyłanie żądań i informacji do współrodzica, który nie korzysta z AppClose oraz do osób trzecich i innych członków rodziny za pośrednictwem SMS, maila lub mediów społecznościowych. Pozwala załączać paragony i dokumenty oraz wyeksportować zapisy.
- Całodobowa mailowa obsługa klienta – odpowiedź na pytanie w ciągu 24 godzin
Podsumowanie: Całkowicie darmowa aplikacja. 4,5 gwiazdki od 7 tyś. klientów na Google Play. Moim zdaniem jest to świetna opcja do przetestowania w pierwszej kolejności.
2Houses
Języki: angielski, francuski, niderlandzki, włoski, niemiecki, hiszpański.
Cena: 14-dniowy darmowy okres próbny. 8,25 funta miesięcznie dla całej rodziny (rocznie 99,00 funtów).
Funkcje:
- Wielofunkcyjny kalendarz
- Zarządzanie wydatkami
- Komunikator
- Bank informacji, np. dane szkoły, rozmiar butów dziecka, dane osób uprawnionych do odbierania dziecka ze szkoły, informacje medyczne dziecka, przechowywanie dokumentów
- Albumy zdjęć
- Pamiętnik – rodzinne medium społecznościowe
- Notyfikacje
- Platforma do zarządzania zadaniami
Podsumowanie: Twórcy 2houses przekonują, że mają 228 119 użytkowników w 170 krajach. Google Play pokazuje 3,6 gwiazdki od 507 klientów. Dla mnie prawdziwą zaletą tej aplikacji jest jej wielojęzyczność.
Our Family Wizard
Języki: angielski i hiszpański
Cena: 79,00 funtów za rok z 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy. Zniżka dla rodzin wojskowych. Darmowa aplikacja dla rodzin o niskich dochodach (należy złożyć o nią wniosek).
Funkcje:
- Kalendarz
- Tablica ogłoszeń – zamiast komunikatora – raz zamieszczone wiadomości nie mogą być edytowane lub usunięte
- ToneMeter – informuje jak może zostać odebrany ton twojej wiadomości lub notatki tworzonej w aplikacji. Wskazuje fragmenty, które mogą zostać odebrane jako nacechowane emocjonalnie. Daje ci to możliwość zmodyfikowania wiadomości przed jej wysłaniem.
- Journal – po części album rodzinny, po części pamiętnik. Pozwala uchwycić wspomnienia i szczegóły dotyczące konkretnych dat. Wpisy mogą być zachowane jako prywatne notatki lub udostępnione drugiemu rodzicowi, członkom rodziny, dzieciom lub osobom trzecim.
- Lista wydatków
- Info Bank to zbiór informacji dotyczących dzieci i rodziny. Jest on podzielony na sekcje, w których można przechowywać dokumenty medyczne, informacje o ubezpieczeniach, kontakty w nagłych wypadkach, plany lekcji, dokumenty, zdjęcia itp.
- Możliwość dodanie dzieci i osób trzecich (np. dziadków) do grona użytkowników
- Bezpłatny dostęp dla profesjonalistów – możliwość bezpłatnego udzielenia dostępu profesjonalistom pracującym z twoją rodziną, np. prawnikowi lub psychologowi
- Obsługa klienta
Podsumowanie: Zdecydowanie nie jest to aplikacja tania. Ma jednak funkcje, których nie mają inne aplikacje oraz oferuje zniżki i jest dostępna bezpłatnie dla osób o niskich dochodach. Myślę, że jest ona warta sprawdzenia, szczególnie gdy masz opiekuna społecznego, który pomoże ci w uzyskaniu jej bezpłatnie.
Google Play daje jej tylko 3,2 gwiazdki od 6 tyś. użytkowników. Recenzenci narzekają na powolność systemu i nieprzyjazność dla użytkownika.
Talking Parents
Język: angielski
Cena: Opcja darmowa udostępnia jedynie stronę internetową i zawiera reklamy. Plan Standard kosztuje 9,99 dolarów amerykańskich miesięcznie (ok. 120,00 USD rocznie). Plan Premium kosztuje 24,99 dolarów amerykańskich miesięcznie (299,88 USD rocznie). Oba plany oferują dodatkowe funkcje, aplikację mobilną i 30-dniowy bezpłatny okres próbny.
Funkcje:
Funkcje ogólne
- Bezpieczne przesyłanie wiadomości – dostępne w wersji darmowej
- Wspólny kalendarz – dostępny w wersji darmowej
- Dziennik osobisty – dostępny w wersji darmowej
- Biblioteka załączników – dostępna w wersji darmowej
- Płatności – tylko USA i Kanada
- Biblioteka informacji
Funkcje aplikacji mobilnej
- Sejf plików
- Accountable Calling (telefon) – tylko USA i Kanada
- Accountable Calling (wideo) – nagrywane i transkrybowane nagrania połączeń wideo. Nie liczyłabym jednak, że transkrypcja języka polskiego będzie satysfakcjonującej jakości.
Podsumowanie: Ograniczona wersja aplikacji TalkingParents jest dostępna za darmo. Plany płatne są dość drogie. Na Google Play aplikacja ta dostała jedynie 3,2 gwiazdki od 2 tyś. użytkowników. Aktualizacja z listopada 2022 spowodowała problemy i wiele osób napisało jednogwiazdkowe opinie obniżając średnią ocen.
Cozi – coś dla każdej rodziny
Język: angielski
Cozi mówi o sobie, że jest niezbędnym organizatorem dla każdej rodziny. Pomaga koordynować i komunikować grafiki i działania, pilnować list zakupów, zarządzać listami rzeczy do zrobienia a nawet planować menu. Myślę, że może się przydać kiedy, np. nastolatki zaczynają mieć swoje obowiązki domowe i nie chcesz, aby wymigiwały się od ich wykonywania.
Cena: Na pierwszy rzut oka jest to aplikacja bezpłatna, ale istnieje również opcja płatna – Cozi Gold. Niestety jej cena nie jest ujawniona na stronie Cozi. Musiałam założyć konto, aby sprawdzić cenę! Opłata pobierana jest z góry za cały rok i wynosi 29,99 dolarów amerykańskich.
Funkcje:
- Kalendarz rodzinny umożliwia przeglądanie grafiku poszczególnych osób lub całej rodziny jednocześnie i wysyła mailem plan na nadchodzący tydzień
- Lista zakupów, w tym gotowe do użycia szablony
- Nieograniczona ilość list rzeczy do zrobienia, w tym wstępnie przygotowane listy
- Książka kucharska i menu
- Obsługa klienta – klienci Cozi Gold mają pierwszeństwo obsługi
Podsumowanie: Darmowa aplikacja z 4,3 gwiazdkami od 70 tyś. klientów. Ponieważ nie jest to aplikacja zarządzająca konfliktem nie zawiera funkcji przekazywania płatności czy zapisywania dokumentów.
Dziennik rodzica – coś dla osób na detoksie cyfrowym
A co jeśli nie kręcą cię mobilne aplikacje, a eks sprawia trudności i chcesz mieć zapis wydarzeń, rozmów i zachowań na wypadek konieczności podjęcia kroków prawnych? Istnieje również opcja dla ciebie. Możesz stworzyć własny dziennik rodzica. To co w nim zapiszesz będzie zależeć od twojej sytuacji.
Moja propozycja wygląda w następująco:
Część 1 Plan wizyt – zapiszesz w nim ustalone kontakty dzieci z drugim rodzicem:
- Data
- Czas i miejsce odebrania i odwiezienia dziecka
Część 2 Opis wizyt dzieci
Zapis tego co ustaliliście odnośnie do przebiegu wizyty i czy zostało to zrealizowane oraz komentarze. Ta część dokumentuje jak oboje wywiązujecie się z ustaleń i dbacie o dobro dziecka.
Przykładowy wpis
Zadanie | Wykonane Tak/Nie | Dodatkowe informacje |
W sobotę po śniadaniu X zabierze dzieci na mecz międzyszkolny | Tak | Dzieci dobrze się bawiły. Po meczu X zabrał je na fish and chips. |
W czwartek X pomoże córce w matematyce | Nie | Córka miała grypę. |
Część 3 Zapis rozmów, maili, SMS-ów i korespondencji:
- Data, godzina rozpoczęcia i godzina zakończenia rozmowy
- Data maila, SMS-a, listu
- Kto rozpoczął rozmowę lub wysłał wiadomość
- Temat i główne punkty rozmowy, maila, SMS-a, listu
- Co zostało ustalone
- Dodatkowe informacje
Część 4 Dodatkowe informacje takie jak wasze nieporozumienia i kłótnie, nastrój dzieci po wizycie, co dziecko powiedziało o drugim rodzicu, informacje od prawnika, zaległości w alimentach, itd.
Dobre praktyki prowadzenia dziennika rodzica
- Bądź obiektywny/a. Pamiętaj, że dobro dziecka jest najważniejsze. Nigdy nie kłam i nie fałszuj informacji.
- Zapisuj szczegóły:
- Co dziecko powiedziało o drugim rodzicu
- Co dziecko powiedziało o tobie i rozwodzie
- Informacje o zdrowiu fizycznym i psychicznym dziecka oraz daty wizyt lekarskich
- Osiągnięcia szkolne
- Generalne zachowanie i nastrój dziecka
- Dokonuj częstych wpisów – najlepiej codziennie. Pomoże ci to w realistycznym patrzeniu na sytuację rodzinną.
- Każdą informację opatrz datą.
Jeśli nie masz ochoty rysować tabelek, ale lubisz zakupy przez internet jestem pewna, że znajdziesz taki dziennik, np. na Amazonie. Szukaj hasła „co-parenting journal”.
Co-parenting apps, czyli aplikacje dla rozwiedzionych rodziców: podsumowanie
Czy taka aplikacja ci się przyda? To zależy. Aplikacja ma za zadanie poprawę częstotliwości, jakości i wygody bieżącej komunikacji. Zarówno ty jak i eks musicie lubić jej używać. Wypróbuj kilka aplikacji (przez co najmniej tydzień każda) zanim podejmiesz decyzję czy i z której korzystać. Zdecydowanym utrudnieniem jest brak tych aplikacji w języku polskim.
Daj znać jeśli masz doświadczenie z aplikacjami dla rozwiedzionych rodziców lub znasz taką aplikację w polskiej wersji językowej. Chętnie dowiem się, co o nich sądzisz i podzielę się twoimi podpowiedziami z innymi rodzicami.
Powiązany artykuł: Co-parenting: zgodne rodzicielstwo po rozwodzie
Jeśli masz pytania dotyczące kłopotów ze wspólnym wychowywaniem dzieci po rozwodzie zapraszam do kontaktu: